Find dit nærmeste A-apotek

Find nærmeste apotek

Om A-apoteket

A-apoteket er en kæde af apotekere med mere end 90 apoteker og over 200 apoteker, apoteksfilialer og -udsalg i Danmark. Næsten hver anden danske apoteker er med i A-apoteket. 

Brug feltet ovenover til at søge dit apotek, så kommer du til dit apoteks hjemmeside.
Eller kom ned til os på apoteket, du er altid velkommen, hvis du vil vide mere om, hvad du kan gøre for at styrke din sundhed.

Bestyrelsen

A-apotekets bestyrelse består af følgende 8 apotekere:

  • Apoteker Hanne Bülow, Odder Apotek - Formand
  • Apoteker Vibeke Dengsø Toft-Petersen, Horsens Løve Apotek - Næstformand
  • Apoteker Cesare Cota, Vejlby Apotek
  • Apoteker Lars Orup Andersen, Ejby Apotek
  • Apoteker Lene Hurup Kristoffersen, Aarhus Åbyhøj Apotek
  • Apoteker Brian Sforzini, Skagen Apotek
  • Apoteker Henrik Krog Jensen, Herning Løve Apotek
  • Apoteker Vural Kocak, Farum Apotek

Kædekontor

A-apotekets kædekontor kan kontaktes på info@a-apoteket.dk eller telefon 7020 7825.

Venlighedsvej 6
2970, Hørsholm

Direktør
Lars Holm Jensen
lhj@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6403

Salgsdirektør
Carsten Kjellmann
carsten@a-apoteket.dk
Tlf. 4054 4508  
Økonomichef
Jesper Bjerregaard
jesper@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6401 

Kædekonsulenter 


Sjælland

Mette Birth
mette@a-apoteket.dk
Tlf. 3168 3934

Fyn & Jylland Syd

Karina Revsbech Jensen
karina@a-apoteket.dk
Tlf. 3168 3933

Jylland Nord
Helle Mogensen
helle@a-apoteket.dk
Tlf. 6166 0111

Sortiment


Personlig pleje, Vital & Håndkøb      

Sortimentsspecialist 
Klaus Vedel Jensen
klaus@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6406

Hud & hårpleje
Sortimentsansvarlig

Camilla Dyhring Müller
camilla@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6400

Kampagne


Reklameansvarlig

Jette Nørvang
jn@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6402 


Art Director

Lars Bjørn Hansen
larsbjoern@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6407 


Projektkoordinator
Kursus & kampagne

Lone Andersen
lone_andersen@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6405 

Uddannelse

Uddannelsesansvarlig
Camilla Dyhring Müller
camilla@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6400  

Projektkoordinator
Kursus & kampagne

Lone Andersen
lone_andersen@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6405
 

Online


Projektleder
& It systemansvarlig
Pernille Andersen
pernille@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6404
Projektmedarbejder
Trine Mosolff Larsen
trine@a-apoteket.dk
Tlf. 4976 6408
 
Denne hjemmeside bruger cookies

Cookies er nødvendige for at hjemmesiden fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af hjemmesiden.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies. Læs mere her.